Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek

Wykorzystywana jest frakcja niesaponifikowalna wyekstrahowana z oliwy z oliwek, uzyskana w wyniku tłoczenia na zimno oliwek. Ma postać płynnego żółtego koloru. Jest to mieszanka cząsteczek chemicznych, takich jak sterole (beta-sitosterol, awenasterol, kampesterol, stigmasterol), woski, skwalen, które nie reagując pozostają w roztworze.
Korzyści i właściwości:
Z punktu widzenia kosmetyków, ta frakcja niesaponifikowalna oleju, podobna do sebum skórnego, ma zdolność do:
stymulowania produkcji kolagenu i elastyny. Z tego wynika efekt tonizujący i elastyzujący dla skóry i naczyń krwionośnych, przyczynia się do zapobiegania zmarszczkom;
bardzo dobrze nawilża skórę, przywracając barierę epidermalną. Działa nawilżająco i łagodząco na naskórek;
posiada wyraźne właściwości emolientowe i seboregulujące.
Z tych powodów jest doskonałą substancją funkcjonalną stosowaną zarówno w kosmetykach dla skór dojrzałych, jak i dla skór suchych i delikatnych lub dla skóry dziecka.
Działanie frakcji niesaponifikowalnej w skórze właściwej przekłada się na aktywację metabolizmu fibroblastów poprzez zwiększenie aktywności enzymatycznej komórkowej. W ten sposób same fibroblasty są stymulowane do produkcji większej ilości kolagenu rozpuszczalnego, który nadaje jędrność skórze. Kolagen obecny w kremach do twarzy ma zbyt wysoką masę cząsteczkową, aby mógł przeniknąć do skóry właściwej. Dlatego jego funkcja odbywa się wyłącznie na powierzchni skóry, z dobrym efektem nawilżającym i ujędrniającym.
Dzięki swojej akcji na tkankę łączną, niesaponifikowalne substancje są również stosowane z dobrymi wynikami w leczeniu cellulitu i trądziku różowatego. W rzeczywistości mają działanie wzmacniające na ściany naczyń włosowatych.
Stosowanie frakcji niesaponifikowalnej oliwy z oliwek, dzięki jej właściwościom fotoprotekcyjnym, pomaga chronić skórę wystawioną na promieniowanie UV.
Działanie przywracające barierę epidermalną jest również przydatne w przypadku otarć (np. po depilacji), dla skóry suchej lub z dermatozą.